Renklerin Anlamları

KIRMIZI :

Kırmızı tansiyonu yükseltir, iştah açar, kan akşını hızlandırır. O yüzden yemek markalarının logoları kırmızı renktedir. Coca Cola, Pizza Hut, Ülker, Burger King .. Gibi markalar logolarında kırmızı rengi kullanmışlardır. Gençliğe hitap eden ürünlerde de kırmızı renk kullanılır. Levi’s, The Little Big, Nike, Puma gibi markalar kırmızıyı tercih etmiştir. Neden, hız ve adrenalindir. Spor arabalarda da kırmızı renk kullanılır. Kırmızı doğa içinde hemen fark edilebilen bir renktir fakat uzaktan da zor ayırt edilebilir.

Bu sebeple Batıda, gökdelenlerin ve yüksek noktalar mavi işaretler kullanılmıştır, fakat Türkiye’de ısrarla gökdelenlerde kırmızı renk kullanılmaktadır. Halbuki kırmızı renk uzaktan dikkat çekmez. Polis otolarının da lambalarının yarısı kırmızı yarısı mavidir. Bunun sebebi de, kırmızı yakından görülebilir mavi de uzaktan. İnsanlar kırmızı olan bir yerde zaman kavramını unutuyorlar. Bu yüzden gece kulüpleri, barlar ve Casinolar gibi sabaha kadar açık olan ticari işletmelerde kırmızı renk kullanılır. Bunun anlamı: Zamanı unutun! Daha çok tüketin!

BEYAZ :

Beyaz temizliği ve saflığı ifade eder. Bazı ülkelerde, suç ve suçlular ile özdeşleştirilir. Japonya’da beyaz vefatı temsil eder. Beyaz süreklilığı ve istikrarı da simgeler. İş görüşmesinde beyaz giymek yavaş ama kalıcı, sürekli personel izlenimi yaratacaktır.

YEŞİL :

Yeşil vejeteryanlığı temsil eder, kasaplar bu sebeple yeşil rengi kullanmazlar. Kırmızıyı kullanılırlar. Yeşil doğanın kendisidir. Ayrıca yeşil renk güven verir. O yüzden banka logolarında genel olarak yeşil kullanılır. Yatak odası için de rahatlatıcı bir renktir, yaratıcılığı körükler. Batıda otellerin mutfakları yeşille donatılmıştır, çünkü yaratıcılığı körükler. Hastaneler de logo ve iç tasarımlarında yeşili tercih eder çünkü rahatlatıcı ve sakinleştiricidir. Yeşil renk ortamlarda insanların daha az mide ağrısı çektiği tespit edilmiştir. Sakız paketlerinde ve sebze satılan yerlerle de yeşil en çok tercih edilen renktir. Renklerin gözdeki bazı sinir hücrelerini kısa süreliğine devre dışı bıraktığı tespit edilmiştir. Yeşil de onlardan birisidir. Yeşile uzun süre bakıldığında gözdeki iki hücreyi öldürüyor, başka tarafa baktığınız takdirde kısa süreliğine hiçbir rengi algılayamıyorsunuz. O yüzden yeşil rengin araba göstergelerinde kullanılması öneri edilmez. Gece göstergeye baktığınız zaman kafanızı başta tarafa döndürdüğünüzde kısa süre farklı renkleri algılayamazsınız. Karşıdan gelen farların geçtikten sonra bir süre görmeyle ilgili problem yaşamamızın sebebi de bu konu ile ilgilidir. Bilimsel araştırmaya göre insan gözü mavi ve yeşile uzun süre bakamamaktadır.

KAHVERENGİ :
Kahverengi, insanın hızlı hareket etmesini sağlar. Cansas’da yapılan bir araştırmada, sanat müzesinin duvarlarını değiştirilebilir renklerden yapmışlar. Beyaz ve kahverengi arasındaki farkı ortaya koymak için bir süre duvarları beyaz olarak bırakmışlar. Duvarlar beyazken insanlar yavaş hareket etmişler sonra duvarları kahverengi ile değiştirdiklerinde insanların daha hızlı hareket ettiklerini görmüşler. Bu sebeple fast-food restoranlarının hepsinin sandalyeleri ve masaları kahverengi duvarları iste kahverengi veya şampanya rengidir. Hiç birinin duvarını beyaz göremezsiniz. Londra’daki MC Donalds’tan ABD’dakilere kadar hepsinin duvar fotoğrafları kahverengidir bunun anlamı: Çabuk tüketin! Çabuk gidin! Çalışanları iş yerinde daha fazla tutmak istiyorsanız bürolarda kahverengi mobilyalar kullanmamalısınız. Kahverengi hemde teklifsiz, rahat bir renktir. Karşınızdakinin resmiyetten uzak hissetmesini istiyorsanız, size daha rahat açılmasını istiyorsanız kahverengi giyin. Batıda kahverengi için toprak rengidir ve diğer insanlar arasında kaybolup gidersiniz deniliyor o sebeple iş görüşmelerinde ve uzman toplantılar toprak rengidir ve diğer insanların arasında kaybolup gidersiniz. İş görüşmelerinde, uzman toplantılarda sakın kahverengi giymeyin.

SİYAH :
Siyah hırsı, gücü ve tutkuyu temsil eder. İş görüşmelerinde: “ Şirketimizde işe başladığınızda size araba verecek olsak hangi rengi tercih edersiniz?” diye sorduklarında siyah cevabını verirseniz şirket sizi hırslı ve yükselmeyi isteyen bir elaman diye düşünür. Ülkemizde ve batıda, siyah matemi simgelerken Japonya’da mutluluğun simgesidir. Fonda siyah renk kullanıldığında asaleti çağrıştırır. Siyah konsantrasyonu en çok getiren renktir. Einstein konsantre olmak için perdeleri siyah, gün ışığı olmayan bir odaya girer ve öyle düşünürmüş. Bizde bu gerekçe ile “Yılpaz” ve “ZBS” logolarmızda Siyah fon kullandık.

GRİ :
Gri diplomatik ve ağır bir renktir. Ayrıca gözün en rahat ayırdığı renk olarak bilinir. Hareketsizliği yavaşlığı ve ciddiyeti temsil eder. Silahlı Kuvvetlerde her yer griye boyanmıştır. Devlette her şey gri renktedir. Yaratıcılığı da öldürdüğü düşünülmektedir. Kir ve lekelenmeleri absorbe edebilme özelliği sayesinde, ZBS Zemin Boyası’nın en çok tercih edilen ilk 2 rengi 1: Ral7042 (Koyu gri) ve 2: Ral7035 (Açık gri) dir.

MOR :
Mor insanların bilinçaltlarındaki korkuyu açığa çıkarttığı tespit edilmiştir. Birçok intihar vakasında intihar edenlerin tüm eşyaları mor olduğu gözlemlenmiştir.

MAVİ :
Freud maviyi, okyanusa benzetir, sakin diye betimlemiştir. Faber Birren ise mavinin tansiyonu düşürdüğünü söyler. Araplar ise mavi taşların, firuzenin kanın akışını yavaşlattığına inanır. Nazar boncuğu o yüzden mavi taşlıdır. Sakinleştirici bir renktir, Batı’da mavinin sakinleştirici etkisinden dolayı intiharları azaltmak için köprü korkuluklarını maviye boyarlar. ABD’da bir ilkokulda, duvarların rengini beyaz ve turuncudan maviye çevirmişler çocukların notlarının yükseldiğini görmüşler. Yaramazlıkları da azalmış. Mavi özellikle lacivert verimliliği, otoriteyi ve sonsuzluğu ifade eder. Dünyadaki pek çok markanın logosu mavi renktir. Bankaların da logolarında en çok kullandıkları renk yeşil ve mavidir. Mavi ile büyük olduklarını yeşille de güvenilir olduklarını vurgularlar. Yeşil ve mavi sağlamlığı temsil eder. Mavi yemek yeme isteğini azaltan bir renktir, bu sebeple fast-food zincirlerinde mavi rengi hiçbir şeyde kullanmazlar. Tüm diyet ürünlerinde de mavi renk ve logo kullanırlar. Süt ve süt ürünleri de daha sağlıklı olduğu için mavi kullanılır. Marie Claire dergisinin yapmış olduğu araştırmada, mavi basılan kapaklarının en çok satan sayılar olduğunu ortaya çıkarmıştır. Mavinin en önemli olan özelliği çok uzaktan bile fark edilebilmesidir.

SARI :
Sarı geçiciliğin ifadesidir. Aynı zamanda çekiciliği temsil eder. Tüm dünyada taksilerin sarı olmasının sebebi dikkat çeksin ve geçici olduğu bilinsin diye. Araba kiralama şirketlerinin de logoları sarı renktedir. O yüzden dünyada hiçbir banka ambleminde sarı rengi kullanmaz. Sarıyı kullanmak “paranızı yatırdınız ama şimdi unutun” demenin bir yoludur. Ülkemizde sarı rengi logosunda kullanan tek banka hatta belki de dünyada bir kamu bankamızdır. Sarı geçiciliği ve vefatı hatırlatır. Sarı renge boyanmış odalarda çocukların daha çok ağladığı ve yetişkinlerin sinirli oldukları belirlenmiştir. İlginç bir bilgi de, hayvanlar sinirlendiklerini göstermek için kırmızı renge değil sarı renge dönüşürler. En az pigmente sahip bir renk olduğu için en çok rastlanılan renklerden birisidir.

PORTAKAL RENGİ :
Portakal, dikkati çeken bir renktir. Eğer bir ürün ya da markada bu rengi tercih ederseniz bu ürün herkes için imajını verirsiniz. İnsanlar portakal rengi kaplı alanlara daha rahat girerler. Bulunduğu grubu sayıca çok gösterme gibi bir özelliği de vardır bu rengin. Milli takım futbolcusu Ernst Happell “Bu turuncu formalarla biz sahada rakip takımdan daha fazla görünüyoruz” demişti.

PEMBE :
Pembe karşı tarafa rahatlık hissi gönderir. Özellikle ödeme yapacağımız kişiler pembe giydikleri takdirde kendimizi daha rahat hissederiz. İngiltere’de Marks & Spencer mağazalarında tüm satış elemanları pembe gömlek giyinirler. Bir gruba, çeşitli renklerdeki kurabiye kutularını gösterip “sizce hangisi lezzetli?” diye sorduklarında çoğunluk pembe kutudakilerin lezzetli olduğunu düşünmüş. Bu sebeple çikolata ve kurabiye kutularında pembe-eflatun arası bir renk kullanılır.

BRONZ :
Bronz renk negatif bir etki yaratır. Tepki almak dilerseniz bronz renk işe yarar, Alkollü içkilerin rengine benzemesinden dolayı bu alandaki üretici firmaların reklamlarında bronz renk kullanılır. Altın ve parayı çağrıştırdığı için de bankaların yazı karakterlerinde bu renk kullanılır.